Internet je v dnešnej dobe veľmi rozsiahly systém, ktorý nám umožňuje veci riešiť rýchlejšie a pohodlnejšie z domova. Situácia vysokých škôl nie je jednoduchá, či už v oblasti finančnej alebo v oblasti nedostatku zamestnancov. Študenti sú preto viac krát nútení hľadať rôzne alternatívy, ako sa kvalitne vzdelávať. V súčasnosti je zapísaných na kompletné online kurzy takmer tri milióny študentov. Ďalších šesť miliónov študentov využíva online vzdelávanie ako istý spôsob doplnenia svojho denného či externého štúdia. Práve preto sa online vzdelávanie stalo jednou z najobľúbenejších alternatív vysokých škôl.

Poďme sa teda spolu pozrieť na 10 výhod e-learningu:

1) Rozmanitosť online programov a kurzov
Od tradičných vysokých škôl, kde sa študenti zameriavajú iba na jeden odbor, online vzdelávanie dnes ponúka rad možností pre študentov, ktorí túžia rozvíjať svoje vedomosti aj v iných oblastiach. To znamená, že bez ohľadu na to, čo študenti študujú, môžu sa vzdelávať aj ostatných oblastiach, ktoré ich zaujímajú, ako napríklad jazyky, veda, história, atď. Laicky povedané, môžete sa učiť, čo chcete!

2) Nižšie celkové náklady
Online programy môžu byť cenovo dostupnejšia varianta, než tradičné vysoké školy. Aj keď nie všetky online stupne sú málo nákladné, stále sú lacnejšie ako vysoké školy. Napríklad, nie sú tam žiadne náklady na dochádzanie, náklady na študijné materiály ako knihy a učebnice, pretože často sú zadarmo online. A najmä neplatíte vysoké školné aj v prípade, keď máte nadštandardnú dĺžku štúdia. Niektoré kurzy dokonca nájdete celkom zadarmo.

3) Pohodlnejšie študijné prostredie
Často sa stáva, že vysoké školy majú nároky na fyzický vzhľad študentov, ako napríklad odevy alebo uniformy. Pokiaľ študujete online, nie je to problém, pretože prednášky a iné materiály sú zasielané online, preto ich môžete študovať hoci aj v pyžame. Študenti sa teda nemusia starať ani o veci,ako je miesto na parkovanie, nebudete musieť odchádzať skôr z práce, či brať si voľno, dokonca budete môcť viac času tráviť s rodinou, čo je určite veľké plus.

4) Pohodlie a flexibilita
Online kurzy ponúkajú študentom možnosť plánovať si svoj študijný čas počas celej doby štúdia, na rozdiel od vysokej školy, kde je to opačne. Študenti môžu študovať a pracovať, keď sa na to cítia a keď majú najviac energie, či už to je skoro ráno alebo neskoro v noci. Materiál je vždy dostupný online, takže nie je potrebné plánovať špeciálne výlety do knižnice či študovní, čo určite ušetrí veľké množstvo času. To všetko robí online štúdium skvelou možnosťou pre študentov, ktorí potrebujú vyvážiť pracovné a rodinné záväzky.

5) Individuálne potreby
Povedzme si úprimne, nie všetci sa učíme rovnakým tempom, rýchlosťou či spôsobom. Každý máme vlastnú osobnosť a preto každý z nás potrebuje určitý individuálny prístup. Na online kurzoch to znamená, že sa môžete učiť svojim vlastným tempom a spôsobom, nebude vás nič obmedzovať ani na vás nebude nikto vyvíjať tlak, ako na vysokých školách a tým sa tak vyhnete mnohým stresovým situáciám.

6) Komunikácia
Online kurzy výrazne prispievajú k interakcii študentov a to tým, že študenti môžu viesť debatu spolu cez email alebo chat, kde môžu zdieľať svoje nápady a myšlienky. Taktiež inštruktori sú prístupnejší v online prostredí. Študenti sa tak cítia pohodlnejšie, uvoľnene a otvorenejšie než pri komunikácii tvárou v tvár. Okrem toho, výhoda je aj to, že nemusíte čakať na konzultačné hodiny vášho učiteľa.

7) Môžete pokračovať vo svojej profesii
Ako už bolo spomenuté vyššie, vysoké školy sú náročné finančne ale aj časovo. Veľa krát sa stáva, že ľudia kvôli štúdiu dávajú výpoveď zo zamestnania kvôli časovej vyťaženosti, nakoľko vysoké školy vyžadujú, aby študenti boli prítomní aj niekoľko hodín. Pokiaľ ste online študentom, nemusíte odchádzať z práce, pretože ste pánom svojho času.

8) Vyhnete sa dochádzaniu
Je veľmi nepríjemné, ak študenti musia dochádzať aj počas nepriaznivých podmienok ako sú napríklad búrky a iné výkyvy počasia. Taktiež v zime sú nebezpečné jazdné podmienky. Študenti online kurzov sa aj napriek tomu môžu zúčastniť prednášok bezproblémovo, môžu diskutovať na fórach a to aj bez toho, aby opustili domov. Rovnako môžete využiť aj pekné počasie, pretože nemusíte sedieť na prednáške. Mnoho študentov tiež zistilo, že ušetrili peknú sumu aj za pohonné hmoty, pretože nemuseli dochádzať na miesto výučby.

9) Zlepšite svoje technické zručnosti
Dokonca aj tie najzákladnejšie online kurzy vyžadujú istý rozvoj nových počítačových zručností. Študenti sa učia orientovať v rôznych programoch a systémoch vzdelávania. Ak sa študenti naučia tieto zručnosti a budú ich vedieť využiť v online vzdelávaní, taktiež ich môžu uplatniť aj v svojej profesii, napríklad na vytváranie, či zdieľanie dokumentov.

10) Online kurzy vyzerajú skvelo v životopisoch
Nezáleží na tom, aká je vaša kariéra v momentálnej situácii, online program budete môcť absolvovať kedykoľvek bez ohľadu na to. Veľkou výhodou je, že bude vyzerať vždy dobre aj vo vašom životopise. Môže to urobiť väčší dojem na potenciálneho zamestnávateľa, pretože máte vzťah k učeniu a vyvíjate aj snahu o rozvoj svojich vedomostí a zručností.

To sú len niektoré z mnohých výhod online vzdelávania, ktorých je určite omnoho viac. Tento druh vzdelávania sa stáva čoraz viac populárnejší než kedykoľvek predtým, preto sa určite oplatí ho vyskúšať.